مشاوره رایگان است.

حضوری و غیر حضوری

جهت دریافت مشاوره و گرفتن وقت شماره تماس خود را وارد کنید.

*مشاوره رایگان است*

کم شنوایی

کم شنوایی - کلینیک شانا

کم شنوایی، معمول ترین شکایت افرادی است که به متخصصان گوش و شنوایی شناسان مراجعه می کنند.

در سراسر دنیا حدود هشتصد میلیون نفر به درجاتی از کم شنوایی مبتلا هستند.

اما خبر بد این است که بیش از نیمی از این افراد، حتی از کم شنوایی خود آگاه نیستند و نمی دانند کیفیتی که از صدای محیط خود دریافت می کنند می تواند بسیار مطلوب تر از آنچه که هست، باشد.

در واقع کم شنوایی یک آسیب پنهان است. آسیبی که با از بین رفتن قسمت های مختلفی از ساختمان درونی گوش انسان می تواند بروز پیدا کند. آسیب به هر یک از قسمت های مختلف گوش می تواند نوع خاصی از کم شنوایی را ایجاد کند.

علائم و نشانه های کم شنوایی

در بسیاری از موارد، کم شنوایی بطور ناگهانی ایجاد نمی شود و بصورت یک پروسه طولانی مدت در طی چندین سال رخ می دهد که باعث می شود، شخص به سختی متوجه مشکل خود شود.

در برخی موارد کاهش شنوایی بصورت ناگهانی و در عرض کمتر از ۷۲ ساعت رخ می دهد که به آن کم شنوایی و یا کری ناگهانی گفته می شود که باید ظرف کمتر از ۲۴ ساعت (زمان طلایی)  اقدامات درمانی انجام گیرد.

از علائم و نشانه های کم شنوایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زمانی که مردم صحبت می کنند، صدای آنها بطور “من و من” شنیده می شود و انگار  آنها زیر لب با هم صحبت می کنند .
  • شما می توانید صحبت کردن افراد را بشنوید ولی قادر به تشخیص کلمات و گفتار نیستید .
  • درک گفتگوها در محیط های پر سروصدا و شلوغ نظیر رستوران و … دشوار است .
  • دوستان و افراد خانواده شما متوجه کم شنوایی شما می شوند و به شما اعلام می کنند .
  • صدای تلویزیون را بیشتر از حدی که دیگران احساس راحتی کنند، بلند می کنید .

تحقیقات اخیر نشان داده اند که اگر اختلالات شنوایی نظیر کاهش شنوایی درمان نشود،روابط فرد را با دوستان، عزیزان و افراد خانواده خود را تحت الشعاع خود قرار داده و ممکن است باعث انزوا، گوشه گیری، افسردگی و مشکلات روحی روانی متعددی گردد.

همچنین افت شنوایی در محیطهای کاری می تواند باعث ایجاد اختلال در کیفیت کاری و کاهش میزان درآمد فرد شود.

کم شنوایی - کلینیک شانا
کم شنوایی - کلینیک شانا

کم شنوایی و ناشنوایی مادرزادی ( Congenital ) و اکتسابی ( Acquired )

کم شنوایی و ناشنوایی، ممکن است بطور مادرزادی در هنگام تولد (Congenital) و یا بطور اکتسابی (Acquired) بعدا در طول زندگی فرد، ظاهر شود. تفاوت مادرزادی و اکتسابی بودن کم شنوایی، در زمان ظاهر شدن آن است و مشخص نمی کند که آیا دلیل این کم شنوایی و یا ناشنوایی ژنتیکی است (از پدر و یا مادر به ارث برده شده است) یا نه.

ناشنوایی و کم شنوایی اکتسابی، ممکن است عامل ژنتیکی داشته باشد که بعدا ظاهر می شود و یا اینکه ممکن است در نتیجه رسیدن آسیب به گوش (گوش داخلی، میانی، داخلی) و یا اعصاب شنوایی فرد بوجود بیاید.

ناشنوایی و یا کم شنوایی مادرزادی، ممکن است عامل ژنتیکی نداشته باشد و در نتیجه ابتلا مادر به ویروس خاصی در دوران بارداری، نظیر ویروس سرخجه و … بوجود آمده باشد.

امار نشان می دهند که در حدود بیش از نیمی از کم شنوایی ها و یا ناشنوایی های مادرزادی، عامل ژنتیکی دارند.

انواع کم شنوایی

می توان کم شنوایی (ناشنوایی) را بر اساس ناحیه ای از گوش که دچار آسیب شده است، در سه دسته مختلف طبقه بندی کرد:

  • کم شنوایی انتقالی (Conductive)
  • کم شنوایی حسی عصبی (Sensorineural)
  • کم شنوایی ترکیبی (Mixed)
کم شنوایی - کلینیک شانا
کم شنوایی - کلینیک شانا

روشهای درمان کم شنوایی

استفاده از سمعکها غالبا معمولترین شیوه ی درمان کاهش شنوایی هستند.

در انتخاب نوع و شیوهی درمان، عوامل مختلفی دخیل هستند که از جمله ی آنها میتوان به شدت کاهش شنوایی، نوع آسیب و سبک زندگی فرد مبتلا اشاره کرد. متخصص شنوایی ممکن است برای رفع مشکلات گوناگون، اقدامات مختلفی را انجام دهد و بنا بر تشخیص وی اقدام به جراحی یا تجویز دارو شود.

هنگامی که مداخله ی پزشکی در شرایط بیمار نمیتواند موثر واقع شود، استفاده از سمعک برای بسیاری از افراد راه حل جایگزین و مناسبی خواهد بود. سمعکها در رنگها، مدلها، ابعاد و سطوح قیمت گوناگون عرضه میشوند و بسته به نیازهای مختلف افراد تکنولوژیهای گوناگونی را در اختیار مصرف کنندگان آنها قرار میدهند.

پیشگیری از آسیبهای شنوایی

بسته به نوع افت شنوایی و علت کم شنوایی، میتوان با استفاده از روشهای پیشگیری گوناگونی از بقای سلامت شنوایی افراد اطمینان حاصل کرد.

یکی از انواع کاهش شنوایی که می توان به آسانی از آن پیشگیری کرد، آسیب های مرتبط با قرارگیری در معرض صدا های ناهنجار و شدید است.

از آنجا که این نوع  کاهش شنوایی عموما موقتی است، افراد میتوانند با پیشگیری از قرارگیری در معرض این صداها و یا استفاده از محافظهای شنوایی مناسب مانند گوشگیرها (Earplug) یا گوشیهای ضد صوت (Noise Cancelling Headphone)، مانع بروز این نوع آسیبها شوند.

کم شنوایی - کلینیک شانا

برای مشاوره آنلاین و اطلاع از قیمت های ما در واتساپ به ما پیام دهید یا با شماره زیر تماس بگیرید.

برای دیدن نمونه کار های ما در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.