مشاوره رایگان است.

حضوری و غیر حضوری

جهت دریافت مشاوره و گرفتن وقت شماره تماس خود را وارد کنید.

*مشاوره رایگان است*

انحراف تیغه و گرفتگی بینی

انحراف تیغه و گرفتگی بینی - کلینیک شانا

انحراف بینی

در انحراف بینی (Septal Deviation) معمولاً کجی تیغه بینی در قسمت داخلی بینی است و تأثیری روی شکل ظاهری بینی نمی‌گذارد.

تیغه بینی دیواره‌ای است که فضای داخل بینی را به دو حفره مجزای راست و چپ تقسیم می‌کند. قسمت پایینی این تیغه غضروفی و قسمت بالایی آن استخوانی است. تیغه بینی نیز مانند سایر اجزای دستگاه اسکلتی تا پایان بلوغ رشد می‌کند و بزرگتر می‌شود. چندین مرکز غضروف‌سازی و استخوان‌سازی در رشد هماهنگ تیغه بینی مؤثرند.

بدیهی است اگر به هر دلیلی یکی یا چندتا از این مراکز غضروف‌سازی یا استخوان‌سازی کمتر یا بیشتر از حد معمول رشد کنند، تیغه بینی ممکن است از خط وسط منحرف شده و در ناحیه‌ای به سمت راست یا چپ کج شود. ضربه به بینی یا شکستگی تیغه میانی بینی نیز می‌تواند موجب انحراف بینی شود.

وارد آمدن ضربه به بینی تا قبل از کامل شدن بلوغ، می‌تواند باعث آسیب دیدن این مراکز غضروف‌سازی یا استخوان‌سازی شود. این ضربه ممکن است هنگام تولد نوزاد، در حین گذر از کانال زایمان به بینی وارد شود یا در طول زندگی اتفاق بیفتد. بسته به شکل و محل کجی تیغهٔ بینی، انحراف منجر به تنگی و گرفتگی یک یا هر دو مجرای بینی می‌شود.

درمان انحراف بینی

انحراف بینی درمان دارویی ندارد (البته برای رفع علائم و عوارض بیماری می‌توان دارو مصرف کرد). در موارد شدید نیاز به جراحی سپتوپلاستی و اصلاح انحراف می‌باشد. معمولاً جراحی بینی بعد از سن رشد صورت می‌پذیرد. در سپتوپلاستی، جراح به‌ منظور دسترسی به تیغه بینی شکافی را روی بینی ایجاد می‌کند و غشای مخاطی که پوشش محافظ تیغه است را بالا می برد. سپس تیغه‌ بینی منحرف‌ شده را در وضعیت صحیح قرار می‌دهد. هرگونه مانع مانند قطعات اضافی استخوان یا غضروف برداشته می‌شود؛ و در مرحله آخر غشای مخاطی در محل اولیه قرار می گیرد.

انحراف تیغه و گرفتگی بینی - کلینیک شانا

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی یا احتقان بینی زمانی رخ می‌دهد که بافت‌های خود بینی و بافت‌های نزدیک به آن با مایعات اضافی متورم شده و باعث ایجاد احساس گرفتگی شوند. گرفتگی بینی ممکن است ترشح بینی یا ” آبریزش بینی” را در بر بگیرد یا نگیرد.

علل گرفتگی بینی

  • آلرژی
  • سرماخوردگی یا آنفلوآنزا یا کرونا
  • انحراف تیغهٔ بینی
  • رینیت آلرژیک، آلرژی به گَرده
  • واکنش به داروها (مانند تامسولوسین)
  • سینوزیتیا عفونت سینوس‌ها
  • اگر وضعیت بدن به‌گونه‌ای باشد که خون زیادی به‌سمت سر جاری شود (مثلاً وارونه باشد)، در این صورت ممکن است رگ‌های خونی در مسیر بینی متورم شوند.
  • بسیاری از زنان در دوران بارداری از گرفتگی بینی رنج می‌برند، زیرا مقدار خون بیشتری به بدن جریان پیدا می‌کند.
  • پولیپ بینی

برای مشاوره آنلاین و اطلاع از قیمت های ما در واتساپ به ما پیام دهید یا با شماره زیر تماس بگیرید.